Bakir Izetbegović, lider SDA, gostujući na FTV je kazao da je hrvatska politika predugo vezana za partnerstvo sa SNSD-om.

 

„Mislim da HDZ predugo održava partnerstvo sa SNSD-om. Dodik koristi svoju agresivnu politiku, a HDZ zatim kroz tu situaciju pokušava ostvariti svoje političke ciljeve.“

 

Ipak, naglasio je da želi popravljanje odnosa.

 

„Vidjet ćemo hoće li gospodin Čović promijeniti pristup i početi više sarađivati s nama nego sa Dodikom. Naša ruka je pružena.“

Na dodatno pitanje šta konkretno znači relaksacija odnosa s HDZ-om, odgovorio je da ona ne podrazumijeva jednostrane ustupke niti zaboravljanje ranijih sporova.

 

„Da se sve odradi šta se odradilo i u ratu i poslije rata i ovo sad koketiranje s Dodikom, pa da se jednim odlaskom na Bajram to sve riješi? Naravno da nismo od jučer.“

 

„Ako neko pravi problem u ovoj državi, to su ljevičari i Čović sa svojim nezrelim postupcima, sa svojim naglim popuštanjima, sa svojim kandidatima i tako dalje.“

 

Govoreći o idejama trećeg entiteta i Herceg-Bosne, upozorio je da takve inicijative mogu samo dodatno pogoršati odnose.

 

„To samo provocira drugu stranu. Zašto ponovno izložiti Hrvate i Bošnjake sukobu? To je katastrofa bila i za hrvatski narod.“