Više od trideset malih privrednika, obrtnika i trgovaca koji već godinama posluju u sklopu Privrednog grada Skenderija, suočeni su s neočekivanom krizom. Zvanična rješenja o zabrani korištenja poslovnih prostora već su stigla na adrese zakupaca, a rok za iseljenje istječe za manje od 30 dana. Odluka je izazvala ozbiljnu zabrinutost među zakupcima, od kojih mnogi navode da im je riječ o jedinom izvoru prihoda.

U pitanju su objekti koji su, prema riječima nadležnih, davno premašili svoj predviđeni vijek trajanja. Kako navodi ministar privrede Kantona Sarajevo Zlatko Mijatović (NiP), riječ je o montažnim objektima koji su trebali trajati samo tri godine – a taj rok istekao je još 1993.

I dok su zakupci svjesni da uslovi rada nisu idealni – nerijetko rade u negrijanim, neuslovnim prostorima – zabrinjava ih činjenica da je ovakav potez došao bez jasnog plana zbrinjavanja ili naknade za ranije ulaganje. Za mnoge, to znači gubitak posla i neizvjesnu egzistenciju.

Zabrana korištenja: privremena ili početak kraja Skenderije?

U javnosti se brzo proširila sumnja da se iza cijele odluke krije plan za rušenje starog dijela Skenderije i izgradnju luksuznih objekata. Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk tvrdi suprotno – odbacuje svaku insinuaciju o „skrivenim interesima“, te naglašava da je u toku potraga za alternativnim prostorima za zakupce.

Nažalost, imam veliki broj prijatelja koji su zakupci prostora i većina njih ima prihode samo iz tih prostora. Želim odbaciti spinovanja da je ovo prvi korak za rušenje Skenderije i da će se ovdje graditi neki objekti. Samo želimo spasiti živote.

Direktor Centra Skenderija Šenaj Avdić, koji je također pod pritiskom javnosti i zakupaca, pokušao je ublažiti tenzije.

Status zabrane upotrebe je privremen. Nisu ovo nikakve teorije zavjere.

Kazao je i kako niko nije izbačen, već im je samo privremeno onemogućeno korištenje prostora.

Na pitanje o eventualnoj naknadi zakupcima za prethodna ulaganja u objekte, Avdić je kazao da su svi zakupci bili svjesni da su objekti privremeni te da su u skladu s tim bile i niske cijene zakupa.

S druge strane, zakupci ističu da se ne protive obnovi niti poboljšanju uslova, ali traže transparentnost, podršku i prijelazni period koji će im omogućiti da se prilagode.

Posebno je teško onima koji zapošljavaju dodatne radnike ili su ulagali u adaptaciju i opremanje prostora.