U dva posljednja izdanja Službenog lista Republike Srpske, objavljena nakon 24. aprila, izostala je odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta kojom se zabranjuje budžetsko finansiranje Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Ujedinjene Srpske. Uprkos jasnoj odredbi da se odluka mora objaviti u svim službenim glasilima u Bosni i Hercegovini, entitetski Službeni list odlučio je ignorisati Schmidtovu intervenciju.
U Odluci, objavljenoj na službenoj stranici Ureda visokog predstavnika (OHR), Schmidt jasno propisuje da ona stupa na snagu odmah po objavi na internetu, ali i da se mora objaviti u *Službenom glasniku BiH*, Službenim novinama FBiH, Službenom glasniku RS, te svim kantonalnim i distriktalnim službenim glasilima.

Podsjetimo, visoki predstavnik je 24. aprila 2025. godine donio mjeru kojom se zabranjuje budžetsko finansiranje političkih stranaka koje opstruiraju implementaciju odluka Ustavnog suda BiH, a među njima su SNSD, koji godišnje prima oko dva miliona KM iz javnih sredstava, i Ujedinjena Srpska s otprilike 400.000 KM.
Međutim, vlasti Republike Srpske su još 2023. usvojile Zakon o izmjenama Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS, kojim su, de facto, isključile obavezu objave odluka visokog predstavnika u entitetskom službenom glasilu. Kao odgovor na taj potez, Christian Schmidt je tada donio odluku kojom sprječava stupanje tog zakona na snagu, smatrajući ga direktnim kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i okvira kojim je uspostavljena funkcija visokog predstavnika u BiH.

Dodikovci uporni: Neće da objave Schmidtovu odluku o ukidanju finansiranja SNSD-a i US-a

Današnja situacija potvrđuje duboku institucionalnu krizu i odbijanje entitetskih vlasti da priznaju autoritet OHR-a. Odbijanjem objave Schmidtove odluke, Službeni list RS se svrstava u praksu političkog otpora koja dodatno polarizuje pravni i politički poredak zemlje.
I dok je Schmidtova odluka već pravno validna samom objavom na stranici OHR-a, neobjavljivanje u entitetskom Službenom listu pokazuje jasan pokušaj Republike Srpske da ignoriše, minimizira ili ospori njegovu nadležnost – što može dodatno zakomplikovati već narušene odnose unutar BiH, ali i prema međunarodnoj zajednici.