Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović komentarisao je aktuelna politička dešavanja. Dotakao se i Platforme za mir i evropsku budućnost Bosne i Hercegovine koju su nedavno potpisali lideri SDS-a, PDP-a i Liste za pravdu i red iz bosanskohercegovačkog entiteta RS, dok su iz Federacije BiH potpisnici stranke Trojke (SDP, Naša stranka i NiP), NES, Naprijed, BHI - Kasumović Fuad i Zlatko Miletić.


Izetbegović ističe da SDA snažno podržava principe sadržane u toj platformi, ali da stranka nije smatrala potrebnim da ih formalno potpiše.

To su principi koje mi zagovaramo godinama. Naravno da ćemo podržati zakone koji budu doneseni na tim osnovama, ukoliko budu kvalitetniji od onih koje predlaže SNSD", kazao je Izetbegović, upozorivši na mogućnost da i nova opoziciona grupacija iz RS-a krene sa donošenjem "retrogradnih evropskih zakona", koji u konačnici mogu nanijeti više štete nego koristi.

On je istakao kako SDA neće odbiti nijednu inicijativu koja je dobra za Bosnu i Hercegovinu, te pozvao na konstruktivan pristup u zakonodavnom procesu.

Govoreći o političkim odnosima unutar državnih institucija, Izetbegović je naglasio da sprega SNSD-a i HDZ-a i dalje blokira napredak BiH, posebno u Parlamentarnoj skupštini.

Tvorci Dejtonskog mirovnog sporazuma sigurno nisu mogli predvidjeti da će imati političare koji su spremni mučiti sopstvenu državu i narod kojeg predstavljaju. Dok se ne promijeni odnos glasača prema takvim političarima, teško je očekivati pomake - upozorio je lider SDA.

Podsjetio je na niz mehanizama koji omogućavaju blokade – od entitetskog glasanja, preko Doma naroda, do odlučivanja unutar Vijeća ministara.

Komentarišući izjavu Ilije Cvitanovića (HDZ 1990), koji je optužio bošnjačke stranke za majorizaciju Hrvata, Izetbegović je poručio da niko nije dužan da mijenja Izborni zakon samo zato što to žele hrvatski političari.

Zašto bismo mijenjali ono što isključivo odgovara HDZ-u? Imaju pravo na zahtjeve, ali i mi imamo pravo da otvorimo i druga pitanja. A kada je riječ o izboru hrvatskog člana Predsjedništva, rješenja su ranije postojala – od aprilskog paketa, preko Fileovog modela, do neumskih pregovora – ali su ih svi redom odbili upravo hrvatski političari - kazao je Izetbegović.

Naglasio je i da je Ustav jasan – članove Predsjedništva biraju građani iz entiteta, a ne narodi, te da nema nikakvog kršenja ustavnog poretka.

Problem je definitivno na hrvatskoj strani, a povezivanje s Miloradom Dodikom dodatno sužava prostor za kompromis - zaključio je predsjednik SDA.