Napetosti na Bliskom istoku dodatno su eskalirale nakon što su Sjedinjene Američke Države drugi dan uzastopno izvele vojne udare na ciljeve u Iranu. Washington tvrdi da je akcija odgovor na iranski napad na naftni tanker u Hormuškom moreuzu, dok Teheran odgovornost za propast primirja prebacuje isključivo na američku stranu.

 

Prema informacijama koje su objavili iranski mediji, u južnim dijelovima zemlje, uključujući regije Sirik i Kešm, odjeknulo je više snažnih eksplozija nakon američkih napada.

Trump: Gađani projektili, dronovi i radarski sistemi

Američki predsjednik Donald Trump saopćio je da su američki borbeni avioni pogodili više vojnih ciljeva u Iranu.

 

Kako je naveo, mete su bili objekti za skladištenje projektila i bespilotnih letjelica, kao i obalne radarske stanice, uz obrazloženje da je riječ o odgovoru na novo, kako tvrdi, iransko kršenje sporazuma o prekidu vatre.

 

Trump je u objavi upozorio da bi Sjedinjene Američke Države mogle poduzeti još odlučnije vojne mjere ukoliko se sukob nastavi.

"Američki avioni upravo su napali iranska skladišta projektila i dronova te obalne radarske stanice zbog novog iranskog kršenja sporazuma o prekidu vatre", napisao je američki predsjednik Donald Trump na društvenoj mreži Truth Social.

 

Američko centralno zapovjedništvo (CENTCOM) saopćilo je da su tokom operacije gađani komunikacijski sistemi, vojna infrastruktura, položaji protivzračne odbrane, skladišta dronova te objekti povezani s postavljanjem morskih mina.

Iran odgovorio napadima na američke baze u regiji

Samo nekoliko sati nakon američkih udara, iranski vojni vrh objavio je da su mornarica i zračne snage, uz upotrebu raketa i bespilotnih letjelica, pokrenule napade na američke vojne baze u Kuvajtu i Bahreinu.

 

Iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) poručio je da će svaki budući napad na Iran biti dočekan još snažnijim odgovorom.

U saopćenju se navodi da bi američke vojne baze širom regije mogle biti izložene novim udarima ukoliko, kako tvrde, bude nastavljen pritisak na Islamsku Republiku Iran.

 

"Američke baze u regiji mogle bi doživjeti pakao ovih dana", poručio je iranski Korpus islamske revolucionarne garde.

 

Informaciju o napadima na američke objekte u Kuvajtu i Bahreinu potvrdio je i neimenovani američki zvaničnik za Reuters. Prema njegovim riječima, sigurnosna situacija i dalje se razvija, ali za sada nema podataka o poginulim američkim vojnicima niti o većoj materijalnoj šteti na vojnim bazama.