U današnjem, posljednjem izdanju emisije "Tradicija okusa" naša Maja Munda Dedović pripremila je Warbat.

To je desert sličan baklavi, međutim, malo se i razlikuje.

Naime, unutar kora se ne stavljaju orasi niti pistacije, nego mliječna krema.

Uživajte u ovom spoju tradicionalnog i modernog.

Posljednjeg dana ramazana spoj tradicionalnog i modernog: Pripremite Warbat po ovom receptu

Evo kako se priprema ova poslastica.

Potrebni sastojci:

Fil:

– 500 ml punomasnog mlijeka

– 250 ml mliječnog vrhnja za šlag

– 80 g gustina

– 80 g šećera

– 2 vrećice vanilin šećera

– 2 kašike ružine vodice



Agda:

– 400 ml vode

– 350 g šećera

– sok 1/2 limuna

– 1-2 kašike ružine vodice

Potrebno je jos :

– 500 g jufki za baklave

– 200 g otopljenog putera

– sjeckane pistacije ili sjeckani orasi

Posljednjeg dana ramazana spoj tradicionalnog i modernog: Pripremite Warbat po ovom receptu

Način pripreme:

Prvo pripremiti fil tako što u šerpi pomiješamo mlijeko i vrhnje za šlag. Od ukupne količine mješavine odvojimo 1 dl i pomiješamo sa gustinom, šećerom i vanilin šećerom u smjesu bez grudvica, a ostatak mješavine mlijeka i vrhnja za šlag zagrijavamo na šporetu. U vrućoj mješavini zakuhati fil uz stalno miješanje dok se smjesa ne zgusne. Skloniti sa ringle i dodati ružinu vodicu i promiješati. Površinu fila prekriti prozirnom folijom i ostaviti na hlađenje.

Odmah pripremiti i agdu tako što vodu i šećer zagrijavamo dok ne prokuha, zatim smanjimo temperaturu, dodamo limun i kuhamo još oko 5-10 minuta na laganoj temperaturi. Kada sklonimo sa ringle u agdu dodati i ružinu vodicu.
Ostaviti na sobnoj temperaturi da se ohladi.

Kad se fil ohladio, otopiti maslac na laganoj vatri.

Pripremiti pleh za pečenje dimenzija 35×20 cm, dno premazati puterom. Jufke za baklavu podijeliti na 3 jednaka dijela, za tri rolata potrebno je pet kora.
Na radnoj površini prvu koru premazati otopljenim puterom pomoću kuhinjskog kista, staviti preko nje drugu koru i postupak ponavljati do pete kore koju ne premazujemo maslacem nego filujemo 1/3 fila koji rasporedimo ravnomjerno uz samu ivicu po kraćoj strani jufke i rolamo rolat koji uz svako premotavanje premažemo maslacem.

Napraviti još 2 ovakva rolata i rasporediti u pleh, a zatim oštrim nožem pažljivo izrezati trouglove željenih dimenzija, unakrsno.

Posljednjeg dana ramazana spoj tradicionalnog i modernog: Pripremite Warbat po ovom receptu


Kolač peći u prethodno zagrijanoj rerni na 180°C oko 45 minuta ili dok ne dobije finu zlatnu boju.

Pečen kolač ravnomjerno zaliti agdom koja se do sada već ohladila. Kolač će vrlo brzo upiti agdu.

Svako parče posipati sjeckanim pistacijama i suhim ružinim pupoljcima.