U vremenu kada škola puni 104 godine postojanja, a uoči perioda kada mladi maturanti biraju svoja naredna zanimanja, u goste emisije „Dobar dan BiH“ pozvali smo direktoricu škole Aidu Tahirović, koja s ponosom ističe da ova škola ne obrazuje samo željezničare, nego i brojne stručne kadrove iz elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja.
kola postoji već 103 godine i svo to vrijeme mi smo posvećeni obrazovanju kadrova iz mašinske, saobraćajne i elektrotehničke struke. Moram priznati da to postaje sve izazovnije jer živimo u vremenu u kojem su neki drugi poslovi primamljiviji i za djecu i za roditelje, ali želim reći da uspijevamo ostati vjerni toj našoj misiji, prilagođavajući se novom vremenu i svim očekivanjima koja se pred nas postavljaju, jer se ipak radi o baznim zanimanjima. Treba reći da je naša škola kombinovana kao stručna i tehnička škola, što znači da naši učenici već od drugog i trećeg razreda dobar dio školovanja provode u praktičnom radu, u radionicama. Često se desi da oni po završetku školovanja ostanu raditi na mjestima na kojima su obavljali praksu. Naravno, škola ostavlja prostor svim zainteresiranim da nakon završetka naše srednje škole slobodno nastave dalje obrazovanje i upišu fakultete. Dakle, prednost je što djeca po završetku školovanja već imaju zvanje od kojeg mogu da žive, odnosno nastavljaju raditi u struci za koju su se školovala, ali ih to ne sprječava da nastave školovanje na univerzitetu, na nekom od fakulteta koji ih interesuju“, naglašava direktorica Tahirović i ističe da je škola napravljena po mjeri učenika.

Mi zaista prilagođavamo školu učeniku, istovremeno osiguravajući da se postigne znanje i ispune predviđeni standardi zanimanja. Ohrabrujemo ih i da se bave različitim vannastavnim aktivnostima, kako ne bi bili isključivo posvećeni struci, pa ih rado vidimo i u sportu. U tim situacijama se zajedno prilagođavamo. Struka je, naravno, uvijek na prvom mjestu i osiguravamo da učenici ovladaju znanjima i vještinama za koja se školuju. Posebno mi je drago što mogu reći da imamo i stipendije za neka deficitarna zanimanja u saradnji s KantonOM, kao i studijske posjete koje su u potpunosti finansirane od strane ministarstva. Pozivam roditelje i djecu da posjete našu školu prilikom donošenja odluke o izboru srednje škole i da se uvjere u sve što im pruža Željeznički školski centar. Naglašavam i prednost da, po završetku ove srednje škole, svi naši učenici mogu nastaviti školovanje na univerzitetu, ali i imati jasno zanimanje od kojeg odmah mogu početi raditi“, ističe Tahirović.
