Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un poručio je da će njegova zemlja nastaviti jačati svoj status nuklearne sile, ocijenivši da je to jedini učinkovit odgovor na sve složeniju i nepredvidiviju sigurnosnu situaciju u svijetu.
Govoreći na sjednici Središnjeg odbora vladajuće Radničke stranke, Kim je ustvrdio da globalne sukobe potiču, kako je naveo, hegemonističke sile te je optužio Sjedinjene Američke Države za produbljivanje ratova i nestabilnosti u Europi i na Bliskom istoku.
Posebno je kritizirao vojnu suradnju između SAD-a i Južne Koreje, tvrdeći da zajedničko jačanje njihovih nuklearnih kapaciteta predstavlja prijetnju usmjerenu protiv Sjeverne Koreje te dodatno povećava napetosti na Korejskom poluotoku.
Prema navodima državne agencije KCNA, Kim smatra da je kontinuirano širenje nuklearnih snaga i maksimalno korištenje nuklearnog potencijala najvažniji način zaštite zemlje od sve složenijih međunarodnih vojnih i političkih izazova.
Osim razvoja nuklearnog programa, naredio je i daljnje jačanje konvencionalnih vojnih kapaciteta te ubrzanje gradnje strateške krstarice od 10.000 tona opremljene vođenim projektilima.
